PŁAWNA MIEJSCE MAGICZNE

Ta urokliwa wieś w powiecie lwóweckim rozciąga się kilometrami wśród kaczawskich pagórków, uważanych w średniowieczu za krainę złota. Mimo liczby mieszkańców nie przekraczającej 600 osób, Pławna przyciąga tłumnie turystów ze względu na liczne zabytki, takie jak Kościół Św. Tekli, kalwarię, krzyż pokutny, kapliczki czy wapiennik.

Jednak to dopiero podwoje unikalnego na skalę kraju Zamku Legend Śląskich i trzech pracowni artystycznych dla każdego, kto chciałby doświadczyć retrospektywnej podróży w czasy królów, księżniczek, rycerzy i panowania potężnego Ducha Gór tak naprawdę przyciąga .

Pomarańczowy Zamek Legend Śląskich wyrastający vis-a-vis Galerii Miliński w Pławnej Dolnej tylko pozornie przypomina siedzibę pięknej księżniczki i wojowniczego księcia. W rzeczywistości jest zamieszkany przez wielkie, ruchome lalki, które ożywają, by opowiedzieć o dawnych dziejach krainy władanej przez potężnego Ducha Gór.

W wielu dolnośląskich podaniach i legendach pojawia się tajemniczy Duch Gór. Wiadomo o nim tak naprawdę jedynie tyle, że miał moc przybierania każdej postaci, by móc obserwować zarówno mieszkańców regionu jak i przybyszy, a następnie wymierzać im sprawiedliwość lub…płatać figle. Czasem objawiało się to w formie surowych nauczek, częściej jednak odsłaniał przed ludźmi swe miłosierne oblicze i pomagał im w trudach codziennego, wiejskiego życia. Zapewne to jego istnieniem tłumaczyli sobie dawniej prości ludzie zjawiska, których nie potrafili sobie racjonalnie wytłumaczyć. Jednak wędrując po lasach i pagórkach Pławnej Dolnej nie można oprzeć się wrażeniu, że ktoś nas w milczeniu obserwuje.

Teren zamku to królestwo karkonoskiego Ducha Gór, istoty potężnej i nieprzewidywalnej, zazdrośnie strzegącej swoich tajemnic i skarbów. Jego potężną podobiznę można oczywiście zobaczyć przy wejściu. Dookoła stoją inne kolorowe baśniowe postaci – dzieci, zwierzęta, a także liczne księżyce.
Ale to, co najciekawsze, kryje się w mrocznym wnętrzu zamku. Mieszkają w nim kukiełki, a właściwie kukły wielkości dorosłego człowieka – bohaterowie legend. Wędrując ciemnym korytarzem, można poznać opowieści z całego Śląska, wygłaszane przez tajemniczy głos znikąd. Ale to, co dzieciom najbardziej się podoba, to możliwość animowania kukiełek poprzez pociąganie za właściwe sznurki. Opowieści są rozmaite, niektóre optymistyczne, inne – z dreszczykiem, potęgowanym jeszcze przez nastrojowe światła i muzykę.
Przy Zamku Śląskich Legend działają też pracownie kowalstwa artystycznego, ceramiki i litografii, w których można wziąć udział w zajęciach; odbywają się tu również ciekawe imprezy i warsztaty teatralne.

Pławna Dolna leży w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Lubomierz, mniej więcej w połowie drogi między Bolesławcem a Jelenią Górą. Istnieją dobre połączenia z Lwówka Śląskiego i Bolesławca.

Dodaj komentarz