Jezioro Czyste k. Iławy

Anomalie i osobliwości

Jezioro Czyste

Jak nazwa mówi sama za siebie, woda w tym niewielkim jeziorze ukrytym w lesie ok. 20 km od Iławy odznacza się niespotykaną nigdzie indziej w naszym kraju przejrzystością. Miejscowi nazywają je również Jasnym – światło dociera tu bowiem na głębokość nawet 15 m. Wszystko dlatego, że jest niemal całkowicie pozbawione życia. Biolodzy zaobserwowali w nim zaledwie parę gatunków glonów i sinic, kilka roślin przybrzeżnych oraz unikalne okonie karłowate, słynące ze swych kanibalistycznych skłonności. Ponadto odczyn wody jest wyraźnie kwaśny i wynosi 4.3 . Dla porównania w zwykła wody ma ok. 7, a woda morska osiąga wartość 8. Ciekawostką może być również fakt, iż Jasne praktycznie nigdy nie zamarza. Wszystkie te osobliwości sprawiły, że z jeziorem wiążą się liczne podania i legendy. Prawdą jest za to , że woda z jeziora idealnie nadaje się do produkcji… piwa.

Średnia głębokość jeziora wynosi 8,4 m, natomiast głębokość maksymalna 19,8 m. W oparciu o przeprowadzone badania  wody jeziora zaliczono do I klasy czystości.

Ciekawostką jest również to, że jezioro Czyste sąsiaduje z małym, bogatym w rośliny i zwierzęta jeziorkiem Luba .

Jezioro Luba i jego okolice jest przebogate we florę i faunę. Latem jest porośnięte licznymi liliami wodnymi. Na torfowiskach otaczających jezioro rosną m.in.: rosiczka okrągłolistna, czermień błotna, żurawina błotna, mech torfowiec, turzyce, modrzewnica.

Jeziora należą do rezerwatu o nazwie Jasne. To wyjątkowe miejsce o niezwykłym uroku i osobliwym charakterze. Jasne jest jednym z trzech rezerwatów, które znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Na jego terenie obowiązuje bezwzględny zakaz kąpieli, uprawiania sportów wodnych, polowania, niszczenia gniazd, niszczenia roślin, zanieczyszczania wody i przyległego terenu, wzniecania ognia, zakłócania ciszy oraz przebywania poza miejscami wyznaczonymi.

Cechą charakterystyczną tego miejsca jest właśnie istnienie obok siebie dwóch odmiennych układów przyrodniczych.

 

Dodaj komentarz