Błękitne Oko – Albania

Jednym z magicznych i wartych odwiedzenia miejsc w Albanii jest  Syri i Kalter. Nazwę tą tłumaczy się jako „Błękitne Oko”.

Przy szosie z Sarandy do Girjokastry jest tablica w miejscu, gdzie w lewo odchodzi droga do przepięknego jeziorka, otoczonego lasem.

Błękitne Oko zaczyna się od miejsca, gdzie wypływa strumień, który tworzy rzekę. Głębokość miejsca wypływu wody ma ok. 45 metrów. Mały staw, który utworzył się wokół źródła, wypełniony jest błękitną, krystalicznie czystą wodą, która cały czas wypychana jest spod skał i bulgocze jak w gotującym się garnku. Woda w wewnętrznej części wydaję się być ciemno niebieska natomiast na zewnątrz jaśniejszy kolor tworzy pierścień lub otoczkę tego ciemniejszego koloru. Daje to wrażenie błękitnego oka i sąd też nazwa tego miejsca. Tuż nad samym źródłem umieszczony jest taras , z którego rozciąga się widok na źródło i całe jezioro. Możemy podziwiać zatem przez kilka chwil  czysty błękit tego miejsca. Źródło hipnotyzuje swoimi jaskrawymi barwami i nieustającym bulgotaniem wody. Pomimo pięknego otoczenia źródła kąpiel w wodzie jest nie lada wyzwaniem, ponieważ woda wypływająca spod skały utrzymuje stałą temperaturę ok 10 stopni Celsjusza.

Sto metrów dalej nad szumiącą rzeką jest mała restauracja. Druga znajduje się jeszcze wyżej źródła, przy przepływającym w pobliżu górskim potoku. Latem  Albańczycy chętnie przyjeżdżają tutaj na piknik…

 

Aby odnaleźć miejsce na mapie kliknij na MAPA ATRAKCJI na pasku u góry.

Dodaj komentarz