Kamienie Wspomnień

Co to są kamienie?

Kamienie dzielą się na trzy główne grupy: kamienie magmowe, osadowe i metamorficzne. Podział ten wynika ze sposobu ich powstawania. Magmowe powstają z magmy, czyli płynnego materiału z wnętrza ziemi. Jeśli magma twardnieje w głębi skorupy ziemskiej i stygnie powoli, tworzy granit. Jeśli wypływa na powierzchnię ziemi, ochładza się szybko, tworzy bazalt. Kamienie osadowe powstają wtedy, gdy warstwy materiału niesionego przez wodę lub wiatr ulegają skamienieniu . Piaskowiec albo łupek, zbudowane są ze zwietrzałych okruchów innych, starszych skał. Gdy istniejące kamienie poddane zostaną działaniu wysokiej temperatury i ciśnienia, ich masy ulegają ponownej krystalizacji i tak powstają kamienie metamorficzne. Granit przechodzi wówczas w skałę zwaną gnejsem, łupek staje się łupkiem krystalicznym, wapień przeobraża się w marmur, zaś piaskowiec w kwarcyt. Kamienie te mogą ulec później dalszym przeobrażeniom. Nie ma dwóch takich samych kamieni , różnią się kształtem ,wielkością , strukturą , czy kolorem. Są one świadectwem odległych czasów.
Kamienie są jedyne w swoim rodzaju , są niepowtarzalne i mają jeszcze jedną zaletę …są wszędzie.
Kilka lat temu. będąc w ciekawym egzotycznym kraju jak zwykle ruszyłem na poszukiwanie pamiątek.
Maski , dzbany , magnesy na lodówkę , wszystko ładne i kolorowe …i wszystko „made in china”.
Rozejrzałem się wokoło i mój wzrok spoczął na kamieniu u moich stóp. Postanowiłem wtedy, że będę zbierał kamienie z miejsc w których właśnie się znajduję.
Wkrótce zauważyłem , mając już ich cały woreczek , że bardzo łatwo je odróżnić od siebie i dopasować je do krainy w której się go podniosło .
Wystarczy wyobrazić sobie to miejsce , w którym się było i od razu można wskazać kamień z niego.

Oto historia moich kamieni :

Santorini
Wulkaniczna wyspa na Morzu Egejskim tworząca z kilkoma mniejszymi wyspami, należący do Grecji, mały archipelag o tej samej nazwie, wchodzący w skład archipelagu Cykladów. Wyspa położona jest 175 km na południowy wschód od wybrzeża Grecji i 110 km na północ od wybrzeża Krety.
Jest to niepowtarzalne miejsce, gdzie natura dała niesamowity popis swoich możliwości.

Obrazek

Knossos
Miejscowość na greckiej wyspie Kreta, położona około 6 km na południowy wschód od Heraklionu u stóp gór Ida.
Kiedy stoimy na ruinach pałacu w Knossos, wracamy myślą do czasów legendarnego króla Minosa i do znanych z mitów greckich postaci: Minotaura, Dedala i Ariadny, której nić uratowała życie Tezeuszowi.

Obrazek

Jaskinia Zeusa Dikte (Psychro)
W zacisznym , bogatym w roślinność miejscu 70 km na zachód od Iraklio ,na wysokości 800-850 m n.p.m znajduje się płaskowyż Lassiti.
Płaskowyż z 10000 wiatraków i 18 wioskami jest unikalnym połączeniem piękna,mitologii ,historii i tradycyjnego stylu życia.Do płaskowyżu prowadza tylko dwie drogi.
Tam znajduje się jaskinia która wedle wierzeń starożytnych Greków była uznawana za miejsce narodzin Zeusa.

Obrazek

Elafonisi (Elafonissos)

Na południowo-zachodnim krańcu wyspy znaleźć można miejsce jakby żywcem przeniesione z Karaibów. To wysepka Elafonisi, z dziewiczą plażą pokrytą drobnym, różowym, nie występującym nigdzie indziej piaskiem, kolorowymi skałami i turkusowym morzem. Wyspa połączona jest ze stałym lądem wąską płycizną , która latem pozwala czasem nawet przejść suchą stopą. Wschodnią część wyspy zajmuje niska, podłużna, piaszczysta plaża , z zielonym morzem płytkim nawet daleko od brzegu, usianym kolorowymi, podwodnymi skałami. Od strony zachodniej brzeg jest wyższy i pełen skał o niesamowitym kształcie i barwach, o które rozbija się granatowe morze. Miejsce to jest niesamowite właśnie tu kręcono reklamówkę Bounty.

Obrazek

Dodaj komentarz