Droga Transfogaraska, Rumunia

Słynna droga, zapewniająca zapierające dech w piersiach widoki, wiedzie przez rumuńskie Karpaty. Ma ponad 150 km długości, a jej najwyższy punkt leży na wysokości 2034 m n.p.m. Zbudowano ją w latach 70. ubiegłego stulecia na zlecenie Nicolae Ceauşescu. To tutaj zginęło 40 budujących ją żołnierzy, a do wysadzania skał zużyto 6 tys. ton dynamitu.Droga jest usiana ostrymi zakrętami i tunelami, stąd ograniczenie prędkości wynosi 40 km/h. Na całej długości trasa jest dostępna dla turystów w czasie od 15 czerwca do 15 września. Poza tym terminem, a szczególnie zimą, podczas dużych opadów śniegu,  bywa zamykana .

Podczas jazdy Transfogaraską towarzyszy nam głównie zachwyt, urzeka nas przestrzeń, rozciągająca się panorama, otaczająca przyroda i bliskość nieba. Takie trasy nas cieszą – kręte i wysokościowe, a przy tym pozwalające szybko i wygodnie przenieść się w krainy niosące radość dla oczu i ducha. Wsiadamy w samochód by za chwilę zjeść piknik na pachnącej polanie, z widokiem na stado dzikich koni. Od razu wszystko lepiej smakuje. Chwalimy sobie gładki asfalt, możliwość wypicia świeżo parzonej herbaty w przydrożnym schronisku, czy też opcję noclegu, wartego każdej ceny z takim widokiem za oknem. I wtedy zdajemy sobie sprawę , że życie jest piękne , jeśli możemy tak spędzać chwile. 

Na pokonanie odległości 150 km trzeba planować 3-4 godziny choć można jechać też 8 . Na drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h

Droga Transfogaraska znana także pod nazwą droga krajowa DN7C przecina z północy na południe najwyższe pasmo rumuńskich Karpat i łączy Sybin (Siedmiogród) z Piteşti (Wołoszczyzna). W najwyższym punkcie drogi znajduje się najdłuższy rumuński tunel (884 m). Twierdza Poienari należąca do krwawego Włada Palownika, czy 160-metrowa zapora na rzece Ardzesz tworząca malownicze jezioro Vidraru to dodatkowe atrakcje położone w pobliżu tej trasy.

 

Dodaj komentarz