Dolina Śmierci – Słowacja

W czerwcu 2017 planujemy weekendowy Spontan w Dolinie Śmierci na Słowacji.
Niedaleko granicy z Polską znajduje się jedyne w swoim rodzaju miejsce, upamiętniające w dość nietypowy sposób dużą bitwę pancerną, która miała miejsce w tym rejonie jesienią 1944r. pomiędzy wojskami Armii Czerwonej a oddziałami Wehrmachtu. To właśnie Dolina Śmierci (Udolie Smrti).
Przejeżdżaliśmy tamtędy w zeszłym roku i miejsce tak nas zauroczyło , że postanowiliśmy wrócić tam na , już bardziej dokładne zwiedzanie.

Miejsce tej bitwy zostało w dość nietypowy sposób upamiętnione. Na terenie o powierzchni aż 20 kilometrów kwadratowych rozmieszczonych jest szereg eksponatów, w tym czołgi, działa, samoloty, tworząc jak gdyby naturalne pole walki. Największe wrażenie robi kolumna kilku T-34/85 rozwiniętych w szyku bojowym na okolicznych łąkach i wzgórzach w centralnym punkcie Doliny. Do każdego eksponatu można podjechać , wejść , dotknąć , zrobić zdjęcie . A u wejścia do Doliny znajduje się pomnik upamiętniający te wydarzenia i też jest on jedyny w swoim rodzaju, gdyż symbolizuje tarany czołgowe do jakich dochodziło w tym miejscu podczas krwawych walk pancernych , kiedy już wszystkim zabrakło amunicji . Niesamowite.

Dodaj komentarz